Opłata przygotowawcza i opłata administracyjna – różnice

opłata przygotowawcza i opłata administracyjna pożyczkiDecydując się na zaciągnięcie pożyczki, musisz liczyć się z koniecznością poniesienia ustalonych kosztów, na przykład opłaty przygotowawczej i opłaty administracyjnej. Co dokładnie kryje się pod tymi określeniami? Dowiedz się, czym są wspomniane koszty i poznaj różnice między nimi.

Co to jest opłata przygotowawcza?

Opłata przygotowawcza to kwota, którą ponosi pożyczkobiorca za wykonanie określonych czynności przygotowawczych przez pożyczkodawcę. Do takich działań należą m.in. sporządzenie umowy, zweryfikowanie wniosku, sprawdzenie historii kredytowej, zadbanie o całą procedurę aplikacyjną oraz wypłata pieniędzy. Innymi słowy, pod pojęciem opłata przygotowawcza kryje się należność pobierana przez firmę pożyczkową za wykonanie standardowych działań porządkowo-technicznych, które stanowią pierwszy etap ubiegania się klienta o dodatkowe środki. Na jej kwotę składają się koszty związane z wykonaniem wyżej wspomnianych czynności.

Opłata przygotowawcza jest najczęściej spotykana w przypadku pożyczek udzielanych na raty. Dawniej doliczano ją do większości zobowiązań, ale nowe przepisy prawne ograniczyły dążenia niektórych instytucji finansowych do zawyżania kosztów całkowitych pożyczek lub kredytów. Oznacza to, że nierzadko firmy pożyczkowe rezygnują z nakładania dodatkowych opłat, w tym przygotowawczych.

Opłata administracyjna – czym właściwie jest?

Próbując oszacować realne koszty pożyczki, warto skupić się nie tylko na wyżej opisanej opłacie przygotowawczej, ale również na prowizji, rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania (RRSO) oraz opłacie administracyjnej. Ostatnia z nich, zgodnie z definicją, dotyczy kosztów wiążących się z obsługą pożyczki. Firmy oferujące finansowe wsparcie naliczają sobie w ten sposób wynagrodzenie za wszystkie czynności, jakie wykonują w trakcie trwania umowy. W praktyce oznacza to, że pożyczkobiorca płaci np. za usługę call center, monitoring terminowości spłat czy wysyłanie przypomnień o zbliżającej się dacie płatności.

Aktualnie opłata administracyjna pojawia się najczęściej przy pożyczkach ratalnych. Wraz z prowizją, odsetkami i innymi należnościami wpływa na ostateczny koszt zaciągnięcia zobowiązania. Nakładanie opłaty administracyjnej nie jest jednak normą w każdym przypadku. Warto pamiętać, że przy pożyczkach udzielanych na niewielkie kwoty, firmy pomijają tę grupę kosztów.

Opłata przygotowawcza a opłata administracyjna – różnica w częstotliwości ponoszenia kosztów

Opłata przygotowawcza jest pobierana przez pożyczkodawców jednorazowo. Instytucje finansowe nie mają prawa do ponownego jej naliczania czy egzekwowania. Opłata administracyjna różni się w tej kwestii od opłaty przygotowawczej. Koszty z nią związane ponosimy bowiem najczęściej co miesiąc aż do momentu spłaty całości zobowiązania. Należności tego typu są wliczone w raty pożyczki.

Od czego zależy wysokość opłaty administracyjnej i przygotowawczej?

Najważniejszym czynnikiem decydującym o wysokości opłaty administracyjnej jest kwota zaciągniętego zobowiązania. Wspomniany koszt zależy więc od tego, jak dużo pieniędzy pożyczyliśmy. Pamiętaj, że w wielu firmach pożyczkowych rezygnuje się z tego typu opłat w przypadku mniejszych kwot zobowiązań. Koszty administracyjne pojawiają się zwykle przy pożyczkach rzędu kilku tysięcy złotych i są wkalkulowane w miesięczne raty spłacane przez pożyczkobiorcę. Które firmy naliczają tego rodzaju należność? Z opłatą administracyjną musimy liczyć się w takich firmach jak Ratkomat, Vippo czy Pożyczka Go.

Co ważne, coraz więcej pożyczkodawców rezygnuje z nakładania tego rodzaju zobowiązań na swoich klientów, by móc obniżyć ponoszone przez nich koszty i sprawić, że pomoc finansowa okaże się łatwo dostępna. Wysokość opłaty przygotowawczej zależy od wielu czynników, przede wszystkim od kwoty pożyczki, ale także od okresu jej spłaty. W jaki sposób możesz dowiedzieć się, ile wynosi wysokość tego kosztu w firmie, której usługi najbardziej Cię interesują? Przede wszystkim najlepiej wypróbować kalkulator pożyczkowy konkretnej instytucji. Tego rodzaju informacje znajdziesz też w specjalnej tabeli opłat zamieszczonej przez danego pożyczkodawcę.

Znajomość opłat, które mogą naliczać firmy pożyczkowe, jest bardzo pomocna w poszukiwaniu najlepszej oferty. Kalkulacja kosztów może okazać się dla Ciebie wyjątkowo opłacalna. Różnice między, z pozoru podobnymi, ofertami wiążą się niekiedy z dość sporymi kwotami. Zanim zdecydujesz się na zawarcie umowy z daną firmą, sprawdź, co wchodzi w koszty danej pożyczki i porównaj różne propozycje. Zrobisz to wygodnie na stronie Pożyczkomocnych. Tylko ten sposób zagwarantuje Ci wybór najkorzystniejszego rozwiązania i zapewni szansę na zaoszczędzenie na zaciągniętym zobowiązaniu.

Podobne artykuły

RRSO – co to jest?

RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, uwzględnia większość kosztów kredytu ponoszonych przez konsumenta. Jako wskaźnik…