5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze firmy pożyczkowej

Wybór firmy pożyczkowej

Po finansowe wsparcie nie zawsze musisz kierować się do banku, chociaż to właśnie ta instytucja najpowszechniej kojarzy się z pożyczaniem pieniędzy. Istnieje inne rozwiązanie, znacznie wygodniejsze dla klienta. Pożyczki na przystępnych warunkach, nawet na wysoką kwotę, mogą udzielić Ci firmy pożyczkowe. Dodatkowe środki uzyskasz w ten sposób szybciej niż w banku i praktycznie bez formalności. Musisz jednak pamiętać, że rynek usług finansowych jest zróżnicowany. Możesz więc trafić na firmę doskonale rozumiejącą Twoje potrzeby i chętną do pomocy, ale też na nieuczciwy podmiot próbujący wyłudzić pieniądze i dane. Dowiedz się zatem, jak znaleźć rzetelnego pożyczkodawcę i nie narazić się na problemy. Poniżej przedstawiamy najważniejsze rzeczy, na które trzeba zwracać uwagę, wybierając firmę pożyczkową.

Wiarygodność pożyczkodawcy

Sprawdzenie wiarygodności firmy jest podstawowym krokiem do tego, by zawrzeć uczciwą transakcję, otrzymać pieniądze i spłacać zobowiązanie na jasnych warunkach. Należy więc upewnić się, że dany pożyczkodawca działa legalnie. Firma powinna być zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym i w ewidencji działalności gospodarczej. Musi posiadać NIP i REGON. Możesz zweryfikować te dane w internecie, na przykład na stronie danego rejestru. Dobrą formą potwierdzenia wiarygodności firmy jest także sprawdzenie, czy podaje ona swoją siedzibę i dane kontaktowe takie jak e-mail i numer telefonu.
Zazwyczaj instytucje finansowe są nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. W przypadku pożyczkodawców nie stwierdzono takiej potrzeby, dlatego że takie firmy oferują pożyczki z własnego kapitału, a nie ze środków innych klientów. Nadzór nad działaniem instytucji pożyczkowych objął więc Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Chociaż KNF nie kontroluje działalności wspomnianych firm, obowiązujące od 22 lipca 2017 roku przepisy ustawy o kredycie konsumenckim wprowadziły dodatkowe wymagania dla przedsiębiorstw udzielających pożyczek pieniężnych. Aby legalnie świadczyć swoje usługi, pożyczkodawcy zobowiązani są uzyskać wpis do rejestru instytucji pożyczkowych prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Aby otrzymać wspomniany wpis, firma pożyczkowa musi prowadzić działalność wyłącznie w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością albo spółki akcyjnej, mieć kapitał zakładowy spółki o wysokości minimum 200 000 złotych i wnieść opłatę za dokonanie wpisu do rejestru. Ponadto członkiem zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej lub prokurentem spółki nie może być osoba prawomocnie skazana za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, pieniędzmi i papierami wartościowymi albo przestępstwo skarbowe. Dodatkowym warunkiem jest złożenie oświadczenia, że kapitał zakładowy pokryto wyłącznie wkładem pieniężnym, a środki te nie pochodzą z kredytu, pożyczki, emisji obligacji lub źródeł nieudokumentowanych oraz że spółka zamierza prowadzić działalność w zakresie udzielania kredytów konsumenckich jako instytucja pożyczkowa.
Nowe przepisy ustawy o kredycie konsumenckim nie przewidują sprawowania przez KNF nadzoru nad instytucjami pożyczkowymi – w tej kwestii nic się nie zmieniło. Oznacza to, że Komisja nie ma uprawnień, by żądać informacji i wyjaśnień od takich podmiotów. Nie może też kontrolować ich działalności w zakresie zgodności z prawem. Wpis do rejestru KNF jest więc gwarantem legalności, ale nie wiarygodności czy jakości świadczonych usług.
W przypadku uzasadnionego podejrzenia stosowania przez konkretnego pożyczkodawcę praktyki naruszającej interesy klientów, na przykład narażającej na straty finansowe, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów może wydać ostrzeżenie konsumenckie podawane do publicznej wiadomości między innymi na stronie internetowej Urzędu. Przeglądając oferty firm pożyczkowych, warto sprawdzić, czy na wspomnianym portalu nie pojawiają się ostrzeżenia na ich temat.
Ponadto dobrym źródłem informacji zarówno na temat wiarygodności, jak i standardów obsługi, jest to, czy dana firma prezentuje przyznane jej certyfikaty. Takie wyróżnienia z pewnością mogą świadczyć o tym, że warto skorzystać z prezentowanej oferty. Do najbardziej prestiżowych certyfikatów należą „Rzetelna Firma„, „Firma Wiarygodna Finansowo” czy „Finansowo Odpowiedzialny Pożyczkodawca” – ten ostatni przyznaje Loan Magazine.
Aby upewnić się co do wiarygodności danej firmy, możesz sprawdzić też, czy należy ona do Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych. Jego członkowie reprezentują ok. 80% polskiego rynku pożyczek pozabankowych udzielanych przez internet. Żeby konkretna instytucja mogła dołączyć do Związku, musi spełniać najwyższe standardy biznesowe i etyczne.

Opinie na temat firmy

Komentarze, oceny i recenzje publikowane w sieci bywają niezwykle cennym źródłem wiedzy na temat działalności pożyczkodawców. Warto zatem przeczytać je przy dokonywaniu wyboru firmy pożyczkowej. Chociaż firmy pożyczkowe mogą w pewnym stopniu kreować swój wizerunek, na przykład płacąc za pozytywne recenzje na swój temat, nie są w stanie usuwać złych ocen i komentarzy pojawiających się w rozmaitych serwisach. Przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku, sprawdź więc liczbę i rodzaj opinii o pożyczkodawcy. Jeśli dominują te negatywne, możesz przypuszczać, że nie warto zaufać takiej firmie.

Koszt pożyczki

Ważnym etapem przy wyborze firmy pożyczkowej powinno być także porównanie opłacalności proponowanych ofert. W reklamach poznajemy jedynie część kosztów finansowania, w dodatku informacje o nich podawane są drobnym drukiem. Porównywarki z kolei najczęściej skupiają się na innych parametrach ofert, takich jak okres spłaty, wysokość kwoty czy rodzaj pożyczki. Zestawienie na stronie Pożyczkomocnych jest natomiast kompleksowe. Możesz poznać w nim koszt poszczególnych pożyczek z uwzględnieniem kwoty oraz części składowych wspomnianych kosztów, na przykład prowizji i odsetek. Informacje na temat kosztów znajdziesz również na stronach pożyczkodawców, przedstawiających reprezentatywny przykład finansowania. Pamiętaj, że na całkowity koszt pożyczki ratalnej mogą składać się: oprocentowanie, odsetki, opłata za rozpatrzenie wniosku, prowizje, opłata przygotowawcza oraz opłata administracyjna. Nie zawsze firmy pożyczkowe stosują jednocześnie wszystkie powyższe opłaty. Na szczęście można znaleźć wiele ofert charakteryzujących się niskim kosztem, a nawet propozycje pierwszej pożyczki za 0 złotych. Zachęcamy Cię do skorzystania z naszej porównywarki – to niezawodny sposób, aby je odszukać.

Bonusy dla nowych klientów i organizowane promocje

W związku z dużą konkurencją na rynku pożyczek pozabankowych coraz więcej firm oferuje bardzo atrakcyjne warunki finansowania, chcąc przyciągnąć klientów. Aby wyróżnić swoją propozycję spośród innych, prezentują rozmaite promocje – te skierowane do nowych pożyczkobiorców, jak i te przeznaczone dla osób częściej korzystających z ich usług. Popularnym bonusem, mającym zachęcić klientów, jest oferowanie pierwszej pożyczki za darmo. RRSO takiego zobowiązania wynosi 0%, dlatego po spełnieniu określonych warunków oddaje się tyle, ile się pożyczyło. Innymi ciekawymi promocjami są wakacje od spłaty, czyli wa okresoprzerwa w opłacaniu rat, co 5 czy co 10 pożyczka za darmo, publikowanie kodów rabatowych obniżających koszt zobowiązania o 50% czy programy lojalnościowe. Szukając oferty pożyczki, sprawdź, jakie akcje specjalne prowadzą dane firmy. Dzięki temu możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy albo wypróbować usługi konkretnego pożyczkodawcy, nie ponosząc przy tym zbyt wysokich kosztów.

Sposoby weryfikacji klienta

Decydując się na zaciągnięcie pożyczki, musisz wiedzieć, że nie tylko Ty sprawdzasz informacje na temat pożyczkodawcy, ale również on zweryfikuje dane o Tobie na etapie rozpatrywania wniosku. Proces potwierdzania wiarygodności i wypłacalności potencjalnego klienta jest rutynowy i stosują go także banki, dlatego nie należy się obawiać. Pożyczkodawcę interesują przede wszystkim dane o sumienności w spłacaniu dotychczasowych zobowiązań, po które może sięgnąć do baz takich jak BIK czy KRD. Weryfikacja służy upewnieniu się, że spłata pożyczki odbędzie się terminowo i nie stanie się dla klienta zbyt dużym obciążeniem. Jak pożyczkodawcy sprawdzają potencjalnych klientów? Najczęściej sprawdzają informacje w bazach i szukają danych w internecie. Zazwyczaj proszą też o przesłanie przelewu potwierdzającego numer konta, na jaki mają być przesłane pieniądze. Zdarza się także, że pożyczkodawcy stosują weryfikację telefoniczną. Wszystkie działania służą temu, by pożyczać odpowiedzialnie i nie narażać klientów na pogłębiające się zadłużenie. O tym, jakie sposoby weryfikacji stosuje dana firma, możesz standardowo dowiedzieć się z informacji przedstawionych na jej stronie internetowej. Warto sprawdzić, czy konkretne mechanizmy uzyskiwania danych nie będą dla Ciebie niekomfortowe i składać wniosek wyłącznie tam, gdzie weryfikacja nie stanowi problemu.
Na rynku finansowym działa wiele firm, dlatego poświęć czas na porównanie ofert różnych instytucji oraz zgromadzenie informacji na ich temat. Do najważniejszych kwestii, na jakie trzeba zwrócić uwagę na etapie wyboru pożyczkodawcy, należą wiarygodność oraz opinie dotychczasowych klientów. Ponadto warto porównać koszty finansowania oraz proponowane promocje. Nie bez znaczenia pozostają też sposoby weryfikacji klientów. Po sprawdzeniu wszystkich tych rzeczy będziesz dysponować wystarczającą wiedzą na temat różnych firm i spośród nich uda Ci się wyłonić tę, z której oferty skorzystasz. W szukaniu informacji pomogą Ci zestawienia na stronie Pożyczkomocnych. Prezentujemy w nich koszty pożyczek, obowiązujące promocje oraz dane kontaktowe i rejestrowe pożyczkodawców. Pozostałe informacje bez trudu znajdziesz w sieci. W ten sposób upewnisz się, że dana oferta będzie odpowiadać Twoim potrzebom, a jakość obsługi w konkretnej firmie spełnia najwyższe standardy.

Podobne artykuły