Przelew weryfikacyjny – co warto o nim wiedzieć

Przelew weryfikacyjny

Jednym z wymogów stosowanych przez firmy pożyczkowe na etapie rozpatrywania wniosków klientów, jest dokonanie przelewu weryfikacyjnego. Do czego służą takie przekazy, jak je zlecić i ile kosztują? Czy zawsze są one konieczne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Sposób na potwierdzenie wiarygodności

Po co firmy pożyczkowe stosują przelewy weryfikacyjne? Jak wskazuje sama nazwa, takie przekazy mają służyć potwierdzeniu, że osoba wnioskująca o pożyczkę rzeczywiście jest tym, za kogo się podaje. Kiedy wykonujesz przelew weryfikacyjny, nie tylko przekazujesz swój numer konta, ale też podajesz pożyczkodawcy swoje dane osobowe. Dzięki temu firma pożyczkowa może porównać informacje posiadane na Twój temat przez bank z tymi, które znalazły się w złożonym wniosku. Jeżeli są one zgodne, pożyczkodawca zyskuje pewność, że potencjalny klient pod nikogo się nie podszywa, a jego dane już ktoś wcześniej zweryfikował.
Jeśli zamierzasz wnioskować o pożyczkę, pamiętaj, by wykonać przelew weryfikacyjny ze swojego osobistego konta. Transakcja zlecona z rachunku bankowego kogoś z rodziny, znajomego albo konta firmowego nie potwierdzi Twojej tożsamości. Przez to złożony wniosek zostanie odrzucony.
Wprowadzenie wymogu przesłania przelewu weryfikacyjnego przez pożyczkodawców ma zapobiegać wyłudzeniom pieniędzy na czyjeś dane osobowe. Ubiegając się o dodatkowe środki przez internet, wypełniasz jedynie prosty formularz. Czasem zostaje się poproszonym o przesłanie skanu dowodu osobistego. Ten dokument można jednak zgubić albo stracić w wyniku kradzieży. Wykorzystanie danych do wzięcia pożyczki przez osoby trzecie jest zatem realnym ryzykiem. Pożyczkodawcy muszą więc stosować dodatkowe zabezpieczenia przed tego typu sytuacjami. Robią to nie po to, by komplikować procedurę wnioskowania, lecz by chronić interesy swoich klientów.

Jak prawidłowo wysłać przelew weryfikacyjny?

Ubieganie się o pożyczkę warto zacząć już na naszej stronie. Wystarczy, że klikniesz „złóż wniosek” obok pola prezentującego konkretną ofertę. Porównanie warunków ułatwiają nasze kompleksowe zestawienia. Możesz sprawdzić w nich zalety i wady poszczególnych propozycji. Na stronie Pożyczkomocnych masz też szansę zapoznać się z aktualnymi rankingami. Później wypełniasz wniosek i musisz przesłać przelew weryfikacyjny. Aby zlecić taką operację, musisz mieć dostęp do bankowości internetowej.
Przelew mający zweryfikować Twoje dane wykonujesz jak każdy inny przekaz pieniężny. W polach przy odbiorcy wpisujesz numer konta wskazany przez pożyczkodawcę oraz informacje na jego temat. Wprowadzasz też odpowiednią kwotę transakcji. Następnie zatwierdzasz dane i wysyłasz przekaz. Pamiętaj, że przelew weryfikacyjny wykonuje się wyłącznie podczas pierwszego wnioskowania o pożyczkę. Gdy aplikujesz o dodatkowe środki po raz kolejny u danego pożyczkodawcy, nie jest on już konieczny.

Koszt przelewu weryfikacyjnego

Aby potwierdzić tożsamość wnioskującego o pożyczkę, wystarczy przelew wysokości 1 grosza lub 1 złotych. Jeżeli dana firma domaga się przekazu na wyższą kwotę i robi to bez uzasadnienia, możemy mieć do czynienia z próbą wyłudzenia. Biorąc pod uwagę ten fakt, łatwo uda się ocenić zamiary potencjalnego pożyczkodawcy.
Niezależnie jednak od kwoty, za każdym razem warto sprawdzić, do kogo należy konto, na jakie mają trafić pieniądze. Nie zlecaj przelewu na rachunek firmy, o której nic nie wiesz. Zbierz informacje w sieci i w razie potrzeby skontaktuj się z konsultantem, pytając, czy dany numer konta rzeczywiście należy do pożyczkodawcy. Lepiej zachować ostrożność niż stać się ofiarą kradzieży danych.

Zamiast przelewu – inne sposoby na weryfikację klientów

Przelew weryfikacyjny jest obecnie najpowszechniej stosowaną metodą sprawdzania tożsamości przyszłych pożyczkobiorców. Potencjalny klient nie ma problemu z jego zleceniem, a firma uzyskuje wszystkie potrzebne dane. Kilku pożyczkodawców stosuje jednak inne rozwiązania, które pozwalają na pożyczenie pieniędzy bez konieczności przesyłania przelewu. Takie firmy weryfikują dane klientów z pomocą aplikacji przeznaczonych do tego celu – na przykład Instantor czy Kontomatik. Aplikacje służą do szybkiej weryfikacji wnioskującego. Przy składaniu wniosku wystarczy zalogować się przez nie do swojej bankowości internetowej. W ten sposób zostaje potwierdzona zgodność danych.
Przelew weryfikacyjny to standardowa metoda potwierdzenia tożsamości potencjalnych pożyczkobiorców. Jest sposobem na uniknięcie oszustw finansowych – firma sprawdza, czy o środki wnioskuje ta sama osoba, która jest posiadaczem konta mającego być zasilone. Warto pamiętać, że kwoty przelewów weryfikacyjnych nie powinny przekraczać 1 zł – potwierdzenie tożsamości nie wymaga pieniędzy, lecz samego faktu ich przesłania. Ponadto, jeżeli składa się wniosek o pożyczkę od sprawdzonej firmy pozabankowej (a tylko takie znajdują się w zestawieniach na stronie Pożyczkomocnych), nie trzeba obawiać się o swoje dane osobowe.

Podobne artykuły