Pożyczka online bez zaświadczeń – jak bezpiecznie spłacić?

pożyczka online bez zaświadczeń

Zanim zdecydujesz się na wzięcie pożyczki online, musisz dokładnie zapoznać się ze szczegółami ofert konkretnych firm i dobrze zaplanować swój budżet. Sprawdź, jak przygotować się do bezpiecznej spłaty pożyczki i co zrobić, jeśli masz problem z narastającym zadłużeniem.

Planowanie domowego budżetu

Pierwszym rozwiązaniem, które zapewni Ci finansowe bezpieczeństwo i poczucie pewności w trakcie spłaty pożyczki, jest zaplanowanie domowego budżetu z uwzględnieniem rat do uregulowania. Warto wcześniej podzielić swoje wynagrodzenie na bieżące wydatki i należność dla firmy pożyczkowej. Najlepiej pozostawić trochę wolnej gotówki na niespodziewane potrzeby i wziąć pod uwagę zbliżające się wydarzenia wiążące się z wydawaniem pieniędzy – święta, wakacje czy nowy rok szkolny. Co więcej, przed podpisaniem umowy zastanów się, czy wysokość raty nie nadwyręży zbytnio Twojego budżetu. Jeśli masz wątpliwości, zdecyduj się na mniejsze raty. W takiej sytuacji spłacanie zobowiązania potrwa dłużej, ale stanie się bezpieczniejsze.

Porównywanie ofert sprawdzając RRSO

Przed wzięciem pożyczki musisz dokładnie porównać oferty konkretnych firm. Czytaj regulaminy i zwracaj uwagę na drobne druki, aby uniknąć dodatkowych kosztów. Nie powinien Ci umknąć wskaźnik zwany RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopą Oprocentowania. W skład RRSO wchodzi prowizja za udzielenie pożyczki, opłata administracyjna, opłata za rozpatrzenie wniosku, jak również odsetki. Musisz pamiętać przy tym, że RRSO nie uwzględnia takich kosztów, jak np. wysyłanie monitów za opóźnienia w spłacie rat. Zanim zdecydujesz się na zawarcie umowy, sprawdź wszystkie koszty związane z wzięciem pożyczki online.

Płać ratę od razu po wypłacie

Aby uniknąć problemów ze spłatą zobowiązania, najlepiej regulować należność tuż po otrzymaniu wynagrodzenia. W ten sposób zyskasz pewność, że nie wydasz pieniędzy przeznaczonych na spłatę, a Twoje zadłużenie nie będzie rosnąć. Płacenie rat natychmiast po otrzymaniu pensji to nawyk, który warto sobie wypracować, by obniżyć ryzyko kar i naliczania nadprogramowych odsetek.

Spłacanie w terminie

Decydując się na pożyczki online bez zaświadczeń, musisz wiedzieć, że każde zobowiązanie trzeba spłacić w odpowiednim terminie. Co istotne, terminowe regulowanie płatności pozwoli Ci kolejnym razem na uzyskanie wyższej kwoty pożyczki. Rozwiązaniem pomocnym w płaceniu rat o czasie okazuje się używanie funkcji zlecenia stałego. Ustaw datę cyklicznego przelewu do firmy pożyczkowej w wysokości raty zobowiązania. Dla pewności wybierz datę zlecenia o kilka dni wcześniejszą od podanej w harmonogramie spłaty pożyczki.

Spłacaj pożyczki przelewem albo przekazem pocztowym

Pożyczkę ratalną możesz bezpiecznie spłacić, dokonując przelewu na rachunek podany w umowie pożyczkowej. Najczęściej w otrzymanych dokumentach znajdziesz wszystkie informacje niezbędne do spłaty rat pożyczki, w tym kwotę do spłaty, termin wpłacenia należności oraz numer konta do wpłat. W niektórych przypadkach płatności dokonasz też przekazem pocztowym, lecz wówczas zapłacisz prowizję na poczcie, a sama należność może nie trafić do firmy pożyczkowej w tym samym dniu.

Przedłużenie terminu spłaty

Jeśli wiesz już, że nie będziesz w stanie spłacić pożyczki w założonym uprzednio terminie, na przykład z powodu nieprzewidzianych wydatków, możesz wnioskować  o przedłużenie okresu spłaty zobowiązania. Większość firm wyspecjalizowanych w pożyczkach bez zaświadczeń uwzględnia taką ewentualność w swojej ofercie, pozwalając nawet na dwukrotne odroczenie oddania należności. Warunkiem przedłużenia spłaty pożyczki jest zwykle uiszczenie odpowiedniej opłaty. Jeśli masz problem z terminowym uregulowaniem zobowiązania, niezwłocznie skontaktuj się z pożyczkodawcą, a on pomoże Ci w opracowaniu najlepszego rozwiązania trudnej sytuacji.

Konsekwencje nieterminowej spłaty

Musisz pamiętać, że niespłacenie pożyczki w terminie może skutkować obniżeniem Twojej wiarygodności jako potencjalnego pożyczkobiorcy i nierzadko wpływa negatywnie na Twoją zdolność kredytową. W przypadku nieterminowej spłaty zobowiązania, firmy pożyczkowe naliczają odsetki za zwłokę, wysyłają też monity z przypomnieniem o płatności. Jeśli nie podejmujesz żadnych starań mających na celu spłatę zobowiązania, zostaną wszczęte działania windykacyjne, a Twoje dane trafią do rejestru dłużników.

Czym jest pętla zadłużenia i jak z niej wyjść?

Pętla zadłużenia to nagromadzenie długów spowodowane spłacaniem jednego kredytu drugim kredytem albo chwilówką. W pewnym momencie dłużnik traci kontrolę nad swoimi finansami. Płaci odsetki na rzecz wielu wierzycieli i pracuje wyłącznie na spłatę zobowiązań. Aby uniknąć pętli zadłużenia albo z niej wyjść, najlepiej przestać spłacać pożyczki innymi pożyczkami.

Ważnym krokiem do przezwyciężenia finansowych kłopotów okazuje się poinformowanie firmy pożyczkowej o problemach ze spłatą. Można starać się o zawieszenie spłaty jednej lub kilku rat albo pomyśleć o konsolidacji zobowiązań i połączeniu pożyczek w jeden kredyt o niższej racie. Jeśli już dojdzie do windykacji, negocjuj warunki. Niewykluczone, że uzyskasz rozłożenie należności na mniejsze części lub umorzenie odsetek karnych.

Aby bezpiecznie spłacić pożyczkę online bez zaświadczeń, musisz dokładnie przeanalizować zarówno oferty firm (uwzględniając np. wysokość RRSO), jak i możliwości domowego budżetu.

Zaplanowanie wydatków i opłacania rat przynosi o wiele lepsze efekty niż odkładanie spłaty zobowiązania w czasie. Pamiętaj jednak, że również z najtrudniejszych sytuacji, takich jak pętla zadłużenia, uda się wyjść, jeśli przygotujesz dobrą strategię.