Pożyczka a podatek VAT i PCC

Pożyczka a podatek VAT i PCC

Rok 2019 przyniósł korzystne zmiany dla pożyczkobiorców – zmodyfikowano stawki opodatkowania. A jak sprawa wygląda w przypadku pożyczkodawców? Sytuacja jest inna dla firm udzielających pożyczek na co dzień i tych niezajmujących się tym regularnie. Poznaj najważniejsze informacje na ten temat.

Podatki przy wzięciu pożyczki

1 stycznia 2019 r. wprowadzono zmianę stawki podatku PCC od pożyczek. Obniżono jej wysokość z 2% do 0,5%. W ten sposób wszystkie pożyczki, które nie korzystają ze zwolnienia, opodatkowano według jednej stawki. Zarówno udzielenie pożyczki przez spółkę dla wspólnika, jak i dokapitalizowanie spółki przez wspólnika oraz inne pożyczki skutkują opodatkowaniem tą samą stawką – 0,5% PCC.

Należy też wskazać, że zwolnione od podatku są usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami albo pożyczkami przez kredytodawcę bądź pożyczkodawcę.

Szukasz sposobu na pozyskanie potrzebnych środków? Najlepsze oferty pożyczek na rynku poznasz na stronie Pożyczkomocni. Sprawdzisz tam też aktualne rankingi, promocje i konkursy. Możesz porównywać propozycje pożyczek dla firm, osób prywatnych i faktoringu, by wybrać opcję dla siebie. Jeżeli natomiast zajmujesz się udzielaniem pożyczek, masz szansę nawiązać współpracę i promować swoją firmę poprzez portal z porównywarką.

Przedsiębiorca udzielający pożyczek na co dzień

Jeżeli VAT-owiec zajmuje się udzielaniem pożyczek na co dzień, świadczone przez niego usługi podlegają co do zasady opodatkowaniu VAT. Dzieje się tak dlatego, że czynność pożyczania pieniędzy w ramach prowadzonej działalności odbywa się w zamian za wynagrodzenie. Natomiast taka pożyczka może korzystać ze zwolnienia z VAT. W konsekwencji będzie też zwolniona z PCC.

VAT-owiec niezajmujący się udzielaniem pożyczek

Jak sytuacja w kwestii podatków wygląda dla VAT-owca, który udziela pożyczki jednorazowo z własnych środków, a udzielanie pożyczek nie znajduje się w statusie jego działalności? Jeżeli VAT-owiec udziela oprocentowanej pożyczki, taka usługa spełnia przesłanki do bycia uznaną za podlegającą opodatkowaniu, niezależnie od częstotliwości udzielania pożyczek ani celu ich przyznawania, braku wpisanej usługi czy statusu pożyczkobiorcy.

Udzielanie pożyczek przez prowadzącego działalność gospodarczą w związku z jej prowadzeniem można identyfikować jako zawodową płaszczyznę przedsiębiorcy. Dlatego właśnie stosowane są tu również zwolnienia z VAT i PCC.

Obniżenie stawki PCC od większości pożyczek do 0,5% jest jedną z wielu zmian w podatkach, które nastąpiły w 2019. Korzystają na tym bez wątpienia pożyczkobiorcy. Z kolei w przypadku pożyczkodawców, należy w pierwszej kolejności ustalić, czy któraś ze stron z tytułu udzielenia pożyczki jest opodatkowana podatkiem towarów i usług albo z niego zwolniona. Sam fakt bycia czynnym podatnikiem VAT nie przesądza o tym, że strona czynności będzie opodatkowana VAT-em. Nie decyduje o tym też wpis przedmiotu działalności w KRS. Co ważne, w sytuacji, gdy udzielona pożyczka jest opodatkowana VAT, nie podlega opodatkowaniu PCC i odwrotnie.

Podobne artykuły