Oprocentowanie pożyczki – wszystko, co musisz wiedzieć

Oprocentowanie pożyczkiW momencie podejmowania decyzji dotyczącej zaciągnięcia kredytu, powinien interesować nas głównie jego wysokość oprocentowania. To właśnie od oprocentowania kredytu zależy koszt zwrotu pożyczki. Określa on naliczane odsetki od pożyczonej kwoty. Co o nim zatem powinniśmy wiedzieć i jak jest ono ustalane? Czy powinniśmy zwracać uwagę na coś, oprócz niego? Tego dowiecie się, czytając niniejszy artykuł.

Oprocentowania kredytu i jego rodzaje

Podczas wyboru kredytu, zwróćmy uwagę na rodzaj oprocentowania. Może on mieć charakter zmienny w okresie spłaty kredytu bądź stały. Pamiętajmy, że oprocentowanie jest podawane nie w skali miesiąca, a roku. Dlatego w momencie, gdy próbujemy obliczyć wysokość raty w danym miesiącu, musimy pomnożyć oprocentowanie przez sumę całej pożyczki ratalnej, następnie podzielić ją przez 365 dni, a następnie pomnożyć przez ilość dni w konkretnym miesiącu. Kwota, którą uzyskamy będzie kwotą odsetek w danym miesiącu, jednak pamiętajmy, że odsetki przy stałym oprocentowaniu będą największe w pierwszym miesiącu, a później będą sukcesywnie spadały, z tego względu, że odsetki są naliczane od pozostałej do spłaty kwoty długu. Jeżeli chcielibyśmy porównywać kilka ofert kredytów dostępnych na rynku, musielibyśmy spędzić naprawdę sporo czasu na obliczeniach. Aby tego uniknąć, stworzono specjalne strony pomocnicze, które potrafią szybko i rzetelnie porównać kilka ofert dostępnych pożyczek i wybrać dla nas tę najlepszą. Możesz zrobić to na stronie Pożyczkomocni.

Ustawa antylichwiarska a oprocentowanie pożyczek

W 2016 roku ustanowiono nowe prawa dotyczące oprocentowania pożyczek. Ma ona na celu chronić przede wszystkim konsumentów zaciągających kredyty przed wzrostem odsetek pożyczek. Określono w niej maksymalną wysokość oprocentowania pożyczek, kredytów i innych kosztów spłaty długu. Mianowicie instytucje i banki oferujące pożyczki nie mogą przekroczyć 10% oprocentowania. Ze względu na to, że czas spłaty pożyczki jest krótszy, niż kredytu, pożyczki są objęte maksymalnym oprocentowaniem, czyli właśnie 10-procentowym. Natomiast w przypadku kredytów, które są udzielana przez banki, oprocentowanie waha się miedzy 4 a 8%. Wynika to między innymi z faktu, że bankom zajmuje więcej czasu sprawdzenie osoby ubiegającej się o kredyt, dzięki czemu również mniej ryzykują brakiem spłaty danego zadłużenia. Koszty pozostałe kredytu, czyli przykładowo ubezpieczenie, czy koszt obsługi, nie mogą przekraczać 25% całkowitej pożyczonej kwoty, a jednocześnie nie mogą być wyższe niż 20% całkowitej pożyczka w skali roku oraz nie mogą przekraczać 100% pożyczonej kwoty, w momencie, gdy zaciągamy kredyt z wieloletnim okresem spłaty.

RRSO

Przy wyborze kredytu głównie kierujemy się oprocentowaniem, jednak takie zachowanie może okazać się błędne, ponieważ niektórzy pożyczkobiorcy mogą skutecznie ukryć pozaodsetkowe koszty kredytu, przez co cała spłata zadłużenia będzie dla nas niekorzystna. I tu z pomocą pojawia się RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, która wskazuje procent wszystkich kosztów na tle całkowitej wysokości długu.
Oprocentowanie to inaczej wielkość odsetek, które musimy spłacić po zaciągnięciu długu w danej instytucji lub banku. Podczas wybierania najkorzystniejszej dla nas pożyczki kierujemy się głównie jak najniższym oprocentowaniem. Jednak warto również zwracać uwagę na inne koszty spłaty długu, które często są ukrywane przez pożyczkodawców.

Podobne artykuły

RRSO – co to jest?

RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, uwzględnia większość kosztów kredytu ponoszonych przez konsumenta. Jako wskaźnik…