Jak mikroprzedsiębiorca może radzić sobie z długimi terminami płatności?

mikrofaktoring

Wielkie korporacje i duże firmy, nawiązując współpracę ze średnimi lub małymi przedsiębiorstwami, nierzadko wymagają od swoich partnerów biznesowych uznania standardów dbających o ich interesy. Przykładowo, ogłaszając przetargi zaznaczają, że zapłacą za towar lub usługę dopiero po 45 lub 60 dniach od zakończenia projektu. Konieczność wystawiania faktur z długimi terminami płatności nierzadko wiąże się z zamrożeniem kapitału, co może pozbawić mikroprzedsiębiorcę środków na bieżącą działalność i zagrozić płynności finansowej jego firmy. Jak zapobiec podobnym problemom? Dowiedz się, w jaki sposób mikroprzedsiębiorcy mogą poradzić sobie z długimi terminami płatności.

Długie terminy płatności utrudniają dysponowanie zarobionymi pieniędzmi

Właściciele małych i średnich firm, którym zależy na wygraniu danego przetargu i zdobyciu dochodowego zlecenia, godzą się zwykle na wystawienie faktury z długim (odroczonym) terminem płatności. Ustalają z odbiorcami, że płatność za dostarczenie towarów lub usług nastąpi w ciągu 30, 45, 60, 90, a nawet 120 dni. Przez tak długi czas mikroprzedsiębiorca może nie mieć dostępu do zarobionych środków. Ponadto jest to również okres, w którym formalnie zrealizowano przychód, co powoduje powstanie zobowiązania podatkowego. Nie ma przy tym znaczenia, że gotówka nie zasiliła firmowego konta.

Konieczność uregulowania podatków to niejedyne zmartwienie mikroprzedsiębiorcy. W czasie, gdy pieniądze pozostają zamrożone na fakturze, należy też wypłacać wynagrodzenia, uiszczać należności za dostawy materiałów itp.. Długie terminy płatności mogą więc skutkować trudnościami czy zaległościami w spłacie innych zobowiązań, prowadząc do utraty płynności finansowej.

Wszystkie wspomniane czynniki w rezultacie utrudniają rozwijanie własnego biznesu. Brak środków na koncie zahamuje dalsze inwestycje i wstrzyma udział w kolejnych przetargach. Jeśli jednak, jako mikroprzedsiębiorca, musisz godzić się na wystawianie faktur z długimi terminami płatności, by przyciągnąć większe firmy i wyjątkowo ważnych kontrahentów, poznaj sposoby na radzenie sobie z tą powszechną na polskim rynku praktyką.

Finansuj wybrane faktury za pomocą faktoringu

Aby zapobiec utracie płynności finansowej i innym konsekwencjom związanym z wystawianiem faktur o długim terminie płatności, zdecyduj się na skorzystanie z faktoringu. Dzięki tej zyskującej popularność usłudze otrzymasz należne Ci pieniądze znacznie szybciej, nie musząc czekać na przelew od kontrahenta.

Faktoring jest przeznaczony przede wszystkim dla firm prowadzących sprzedaż towarów bądź usług innym podmiotom i wystawiających faktury z długim terminem płatności. Aby uzyskać środki, które należą się Twojemu przedsiębiorstwu na podstawie wystawionej, nieprzeterminowanej faktury w krótkim czasie, zdecyduj się na zawarcie umowy z faktorem – firmą faktoringową. Wspomniana umowa zostaje zawarta na czas nieokreślony – nie musisz stale jej odnawiać. W ramach usługi faktoringu wymieniasz nieopłaconą fakturę sprzedażową na gotówkę. Oznacza to, że nie musisz czekać na zapłatę należności przez kontrahenta przez 60 lub więcej dni. Zamiast tego masz szansę odesłać dokument do firmy faktoringowej i odebrać środki w ciągu kilku dni (w wielu przypadkach uda Ci się to zrobić nawet w 24 godziny).

Zawarcie umowy faktoringowej jest znacznie łatwiejsze niż procedury ubiegania się o kredyt dla firm i z pewnością mniej ryzykowne od poszukiwania kolejnych zleceń w pośpiechu, by pokryć bieżące wydatki. Oferty renomowanych firm świadczących usługę faktoringu możesz poznać dzięki stronie Pożyczkomocnych. Gromadzimy i udostępniamy informacje na temat zaufanych instytucji finansowych, by ułatwić Ci znalezienie propozycji idealnie dopasowanej do Twoich potrzeb.

Mikrofaktoring – najlepsze rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorstw

Najskuteczniejszym i najkorzystniejszym sposobem radzenia sobie z długimi terminami płatności będzie dla mikroprzedsiębiorcy tzw. mikrofaktoring. Pozwala on na finansowanie faktur wystawionych na niższe kwoty. Warto wiedzieć, że banki i niektóre firmy faktoringowe zwykle odrzucają wnioski małych i średnich przedsiębiorstw – uznają, że ryzyko jest zbyt wysokie a współpraca nieopłacalna. Jeśli Twoja firma wystawia faktury na kilka albo kilkanaście tysięcy złotych, możesz mieć kłopot ze znalezieniem odpowiedniego faktora. Podobnie będzie w sytuacji, gdy Twoje przedsiębiorstwo funkcjonuje na rynku krócej niż rok.

Z myślą o młodych firmach i ich szczególnych potrzebach stworzono jednak usługę mikrofaktoringu. Może skorzystać z niej każdy przedsiębiorca, którego biznes działa na rynku od minimum 6 miesięcy. Szansa na zabezpieczenie płynności finansowej znajdzie się zatem również w zasięgu niewielkiej, rozwijającej się firmy, a nie tylko prężnie działającego przedsiębiorstwa, zatrudniającego wielu pracowników.

Mikrofaktoring – elastyczność i korzyści finansowe

W przypadku najatrakcyjniejszych ofert mikrofaktoringu, młody przedsiębiorca zapłaci wyłącznie za finansowanie faktur, nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów. Usługa pozwoli rozwiązać problem krótkotrwałych deficytów gotówki i znacznie obniży ryzyko niewypłacalności firmy z powodu ewentualnych zatorów płatniczych. Pamiętaj, że koszty związane z faktoringiem możesz odliczyć od podatku. Co ważne, w przeciwieństwie do kredytu lub pożyczki, faktoring nie obniża zdolności kredytowej. Dzieje się tak dlatego, że istotą wspomnianej usługi jest uzyskanie natychmiastowego dostępu do własnych środków zamrożonych w wystawionych fakturach, czyli do pieniędzy zarobionych przez przedsiębiorstwo poprzez sprzedaż towarów lub usług.

Zanim zdecydujesz się na złożenie wniosku o finansowanie, poznaj zasady opłacania mikrofaktoringu. Mimo nieco wyższych stawek prowizyjnych niż w przypadku standardowych wariantów tej usługi, wspomnianą prowizję zapłacisz wyłącznie za rzeczywiście sfinansowaną kwotę, nawet jeśli limit faktoringowy przyznany Twojej firmie był wyższy niż kwota na danej fakturze. Oprócz elastyczności korzystania z przyznanych środków, mikrofaktoring wyróżnia też dyskrecja. Oznacza to, że Twój kontrahent nie dowie się o tym, że korzystasz z zewnętrznego finansowania, co nie wzbudzi jego wątpliwości odnośnie sytuacji Twojej firmy. Dla mikroprzedsiębiorcy ważne jest to, by wzbudzać zaufanie i przyciągać kolejnych partnerów biznesowych. W obliczu przejściowych problemów finansowych kontrahenci nie muszą wiedzieć o tym, że potrzebujesz wsparcia, by rozwijać swoją działalność. Mikrofaktoring jest zwykle faktoringiem cichym – niejawnym i niewymagającym przekazywania informacji o tymczasowych zastojach płatniczych Twoim klientom.

Jak ubiegać się o mikrofaktoring, by poradzić sobie z długimi terminami płatności?

Pamiętaj, że firmy oferujące mikrofaktoring traktują indywidualnie każdy wniosek. Stosują przy tym narzędzia analityczne uwzględniające specyfikę funkcjonowania małych i średnich przedsiębiorstw. Przy weryfikowaniu wniosków brane są pod uwagę rozmaite czynniki i dopiero po dokładnym zapoznaniu się z danym przypadkiem potencjalny faktor podejmuje decyzję o przyznaniu przedsiębiorcy limitu faktoringowego – sumarycznej kwoty pieniędzy, która może zostać przelana na jego konto po wprowadzeniu w system wybranych faktur. Po tym, gdy firma przyzna Ci limit, wprowadzasz dokumenty sprzedaży towarów i usług do systemu, a z przyznanej sumy na Twoje konto firmowe trafia kwota równa wysokości danej faktury. Gdy Twój kontrahent ureguluje płatność, oddajesz faktorowi wypłacone środki powiększone o prowizję.

Jeśli chcesz skorzystać z usługi mikrofaktoringu, kliknij „Złóż wniosekna stronie Pożyczkomocnych. Jeszcze dziś możesz zyskać dostęp do pieniędzy z wystawionych faktur.

Ubezpieczenie płatności i wymaganie odsetek za kredyt kupiecki

Oprócz faktoringu i mikrofaktoringu istnieją również dwa inne sposoby na radzenie sobie z długimi termiami płatności – ubezpieczenie spłaty należności oraz wymaganie odsetek za udzielony kredyt kupiecki.  O pierwszym z nich warto pomyśleć, gdy wystawiasz faktury na duże kwoty znacznie większym albo jeszcze niesprawdzonym kontrahentom. Nawet jeśli nowy partner biznesowy okaże się nierzetelny, np. nie dotrzymując długich terminów płatności, Twoja firma ma szansę przetrwać najtrudniejsze miesiące. Ponadto jako mikroprzedsiębiorca możesz skorzystać z prawa do naliczania odsetek ustawowych jako opłaty za tzw. kredyt kupiecki. Wspomniane odsetki należą się niezależnie od ustalonego terminu płatności, jednak nalicza się je maksymalnie do dnia upływu ważności faktury.

Mikroprzedsiębiorcy nie muszą ponosić przykrych konsekwencji wystawiania faktur z odroczonym terminem płatności. Jeśli zdarza się, że długo czekasz na pieniądze od kontrahentów, skorzystaj z faktoringu, wymagaj odsetek za udzielenie kredytu kupieckiego albo ubezpiecz płatność dużych kwot. Pierwsze rozwiązanie będzie najskuteczniejsze, a zarazem dyskretne, szczególnie w wariancie dostosowanym do potrzeb małych i średnich przedsiębiorstw.

Mikrofaktoring to wyjątkowo elastyczna i nowoczesna usługa pozwalająca uniknąć zatorów płatniczych i zapobiegająca utracie płynności finansowej. Nie musisz wykazywać długiego stażu działalności. Jeśli złożysz wniosek o finansowanie, Twoja sytuacja zostanie potraktowana indywidualnie, a Ty szybko zyskasz dostęp do środków z wystawionych faktur. Otrzymane pieniądze przeznaczysz na dowolny cel, np. na uregulowanie należności albo dokonanie nowych inwestycji.

Podobne artykuły

Faktoring – co to jest?

Faktoring dla wielu firm może okazać się atrakcyjną formą finansowania działalności. Usługa pozwalająca na natychmiastowe…