Faktoring kontra pożyczka ratalna dla firm. Co wybrać?

 

faktoring kontra pożyczka ratalna

 

Rynek pozabankowych usług finansowych zapewnia przedsiębiorcom dostęp do rozmaitych form finansowania bieżącej działalności, takich jak np. faktoring czy pożyczki ratalne dla firm. Każda z nich jest przeznaczona dla innej grupy klientów. Które rozwiązanie okaże się najkorzystniejsze dla Ciebie?

Faktoring – jak to działa?

Faktoring to usługa finansowa świadczona przez firmy faktoringowe. Polega ona na nabyciu przez faktora (czyli instytucję, z którą podpisujemy umowę) nieprzeterminowanych faktur od faktoranta (dostawcy towarów lub usług). Dzięki takiej transakcji, przedsiębiorca otrzymuje należności wynikające z wystawionych dokumentów sprzedaży na długo przed maksymalnym terminem płatności wskazanym kontrahentowi.

Można wyróżnić kilka rodzajów faktoringu, spośród których najpopularniejszy jest tzw. faktoring niepełny (czyli faktoring z regresem). Wiąże się on z nabyciem przez faktora (firmę faktoringową) wierzytelności handlowych, lecz ryzyko niewypłacalności dłużnika (kontrahenta) przechodzi na faktoranta (przedsiębiorcę). Należy przy tym zaznaczyć, że wspomniane ryzyko okazuje się najczęściej niewielkie. Warto wiedzieć, że opisana forma finansowania nie jest propozycją skierowaną jedynie do dużych firm. Można skorzystać również z mikrofaktoringu dostosowanego do specyfiki działalności małych przedsiębiorstw.

Faktoring pomaga poprawić płynność finansową przedsiębiorstwa

Prowadzenie firmy jest obarczone ryzykiem współpracy z nierzetelnym kontrahentem. Zaniedbania ze strony odbiorcy produktów lub usług mogą obniżyć płynność finansową Twojego przedsiębiorstwa. Brak terminowych wpłat na konto, zwłaszcza w przypadku faktur z odroczonym terminem płatności, prowadzi do powstawania zatorów płatniczych, które odbijają się niekorzystnie na stanie firmowych finansów. Wspominane zatory nierzadko hamują rozwój biznesu, znacząco utrudniając realizację wyznaczonych celów i dokonywanie ważnych inwestycji. Aby uniknąć tak kłopotliwych sytuacji, sprawdź oferty faktoringu zebrane na stronie Pożyczkomocnych. Porównaj dostępne opcje i dopasuj je do swoich wymagań. Z pewnością uda Ci się znaleźć najlepszą propozycję dla siebie. Po zapoznaniu się z ofertami kliknij „Złóż wniosek” – możesz aplikować o finansowanie dla swojej firmy za pośrednictwem naszej strony. Zrobisz to szybko, wygodnie i bez konieczności dalszych, czasochłonnych poszukiwań.

Pamiętaj, że faktoring jest usługą dedykowaną przedsiębiorcom pragnącym zachować lub odzyskać płynność finansową. Korzystając z tej formy pieniężnego wsparcia, zachowasz stabilność wpływów na firmowe konto nawet wtedy, gdy kontrahenci spóźniają się z uregulowaniem należności. Zachowasz przy tym pełną zdolność kredytową. Procedura ubiegania się o finansowanie przez faktora jest prosta i szybka. Nie wiąże się ze skomplikowanymi formalnościami i nie wymaga zbyt wielu zabezpieczeń. Najczęściej wystarczy poświadczenie o wiarygodności, weksel in blanco i pełnomocnictwo do rachunku bankowego

Faktoring – sposób na szybkie otrzymanie płatności

Faktoring okaże się dla Ciebie wyjątkowo korzystnym rozwiązaniem, jeśli zależy Ci na tym, by szybko otrzymać pieniądze z wystawionych faktur. Dzięki prostocie wnioskowania przez internet i zminimalizowaniu formalności, gotówka z dokumentów sprzedaży wypłacana jest nawet tego samego dnia, gdy została podpisana umowa z faktorem. Inaczej niż w przypadku pożyczki ratalnej dla firm, spłaty na rzecz instytucji finansującej Twoje przedsiębiorstwo dokonują kontrahenci. Twoi dłużnicy opłacają należności z faktur, które wykupuje dany podmiot, co oznacza, że nie musisz w tym celu angażować środków firmowych. Oprócz tego, że faktor odkupi od Ciebie wierzytelności, możesz liczyć na pakiet usług dodatkowych. Obejmuje on prowadzenie kont rozliczeniowych odbiorców (kontrahentów), monitoring należności, a nawet całkowite przejęcie ryzyka wypłacalności Twoich dłużników.

Kto może skorzystać z faktoringu?

Faktoring jest dedykowany przedsiębiorstwom o różnym stażu działalności, lecz okaże się szczególnie atrakcyjny dla młodych firm, działających co najmniej od 1 roku. Co ciekawe, szansę na skorzystanie z tej formy finansowania mają przedsiębiorstwa o średniej lub słabej ocenie finansowej. Firmy faktoringowe preferują przy tym klientów o dużej wiarygodności i współpracujących z renomowanymi dostawcami. Z finansowania mogą skorzystać zarówno przedsiębiorstwa o ugruntowanej pozycji na rynku, jak i firmy w fazie dynamicznego rozwoju. Pamiętaj, że mikrofaktoring jest jeszcze bardziej elastycznym rozwiązaniem. Kieruje się je nie tylko do mikrofirm, ale też do freelancerów.

Pożyczka ratalna dla firm – elastyczna i wygodna

Innym sposobem na pozyskanie środków na potrzeby swojej działalności może być wzięcie pozabankowej pożyczki ratalnej. Choć większość firm pożyczkowych kieruje oferty wyłącznie do klientów indywidualnych, na rynku usług finansowych działają też instytucje tworzące produkty dedykowane przedsiębiorcom. Dzięki pożyczce ratalnej możesz opłacić firmowe zobowiązania takie, jak rachunki, wypłaty dla pracowników czy wydatki na paliwo. Pieniądze uzyskane w ramach tego typu finansowania masz szansę przeznaczyć na dowolny cel związany ze swoim biznesem.

Procedura wnioskowania o pożyczkę ratalną dla firm jest prosta, szybka i wygodna. Najlepsze oferty pochodzące od renomowanych instytucji pozabankowych możesz sprawdzić na stronie Pożyczkomocnych, używając filtru „dla firm”. Gdy wybierzesz najlepszą propozycję dla siebie, kliknij „Złóż wniosek”. O pożyczkę ratalną dla swojego przedsiębiorstwa możesz aplikować bez wychodzenia z domu czy biura, o najdogodniejszej porze. Samodzielnie ustalisz wysokość pożyczki i okres jej spłaty. Liczbę rat dostosujesz do sytuacji finansowej swojej firmy. Twój wniosek zostanie rozpatrzony w szybkim tempie, a pieniądze błyskawicznie zasilą wskazane konto. Co ważne, masz szansę zaliczyć koszty pożyczki do kosztów uzyskania przychodu.

Kto może wnioskować o pożyczkę ratalną dla firm?

Pożyczki ratalne dla firm dedykowane są przedsiębiorstwom o średnim lub słabym standingu (wyniku oceny sytuacji finansowej), których głównymi atutami pozostają wiarygodni i sprawdzeni odbiorcy, a także cenione na rynku produkty. Wspomniany sposób na pozyskanie środków stanowi doskonałą alternatywę dla kredytów w banku. Z pożyczki ratalnej mogą skorzystać zarówno firmy o ugruntowanej pozycji, jak i nowe przedsiębiorstwa – już od pierwszego dnia działalności. Oferty kieruje się także do firm w fazie dynamicznego wzrostu. Z rozwojem wiążą się bowiem rosnące potrzeby finansowe. Niezależnie, czy chcesz pozyskać pieniądze na start i nowe inwestycje, czy też zamierzasz wdrożyć długofalową strategię biznesową wymagającą odpowiedniego kapitału, pożyczka ratalna dla firm pozwoli Ci zrealizować Twoje cele.

Jeśli postanowisz złożyć wniosek o dodatkowe środki, nie musisz dopełniać zbyt wielu formalności. Niektóre firmy (np. Ratkomat) udzielą Ci pożyczki bez konieczności przedstawiania poręczeń, zabezpieczeń, dokumentów rejestracyjnych, księgowych czy bankowych. Podstawowym (i niezbędnym) warunkiem będzie za to posiadanie zarejestrowanej działalności gospodarczej w Polsce. Jeżeli dopiero założyłeś firmę, możesz starać się też o pożyczkę bez karencji. W tej sytuacji ważne okaże się również to, by mieszkać na stałe w naszym kraju i nie  figurować w rejestrze dłużników BIG.

Wybierz pożyczkę ratalną, kiedy potrzebujesz większej kwoty na rozwój swojego biznesu

W odróżnieniu od faktoringu, pożyczki ratalne dla firm pozwalają na jednorazowe uzyskanie dużej kwoty pieniędzy. Spłatę zobowiązania można rozłożyć na długi okres i wybraną liczbę rat, dostosowując ich wysokość do indywidualnej sytuacji finansowej. Gdy Twoja firma potrzebuje więcej środków na początku działalności, pożyczka ratalna okaże się lepszym wyborem niż korzystanie z faktoringu. Pamiętaj jednak, że o ile jednorazowy zastrzyk gotówki na jakiś czas pomoże poprawić płynność finansową Twojego przedsiębiorstwa, konieczność spłaty zobowiązania co miesiąc może wiązać się z ponownym ryzykiem jej utraty. Pożyczki ratalne dla firm to produkty ukierunkowane przede wszystkim na osoby, które dopiero zaczynają rozwijać własny biznes i nie mają – ze względu na zbyt krótki okres prowadzenia działalności – szans na otrzymanie kredytu w banku.

Faktoring i pożyczki ratalne dla firm to dwa różne źródła finansowania bieżącej działalności przedsiębiorstwa. Decyzja o wyborze konkretnego rozwiązania nie należy do łatwych. Co więcej, powinna ją poprzedzać rzetelna analiza cech poszczególnych opcji. Zanim postanowisz wnioskować o jedną z nich, weź pod uwagę bieżącą sytuację swojej firmy i przyjętą przez nią strategię rozwoju. Niezależnie od tego, którą formę finansowania wybierzesz, faktoring i pożyczki ratalne pozwolą Twojemu przedsiębiorstwu zachować płynność finansową i zapobiec zachwianiu jej równowagi nawet w obliczu zatorów płatniczych.

Podobne artykuły

Faktoring – co to jest?

Faktoring dla wielu firm może okazać się atrakcyjną formą finansowania działalności. Usługa pozwalająca na natychmiastowe…