Dlaczego wniosek o pożyczkę może zostać odrzucony?

Odrzucenie wniosku o pożyczkę

Jeżeli Twój wniosek o pożyczkę został odrzucony, nie trać nadziei na uzyskanie dodatkowych środków. Wciąż masz szansę pożyczyć pieniądze od innych firm. Zanim jednak zdecydujesz się na ponowne aplikowanie o gotówkę, zastanów się, co mogło być przyczyną odmowy. Poniżej przedstawiamy najczęstsze powody odrzucenia wniosków pożyczkowych. Porównaj zestawienie ze swoją sytuacją. Część problemów uda się rozwiązać i dzięki temu zwiększyć Twoje szanse na pozytywną decyzję kredytową.

Aktywna albo niespłacona pożyczka

W większości firm pożyczkowych na dodatkowe środki nie może liczyć klient, który posiada już aktywną pożyczkę u danego pożyczkodawcy. Przeszkodą w uzyskaniu pozytywnej decyzji jest też zaleganie ze spłatą dotychczasowego zobowiązania. W jednej firmie nie można mieć zaciągniętych jednocześnie dwóch pożyczek. Nie pozwala na to regulamin większości instytucji pozabankowych. Wspomniana regulacja dotyczy jednak nie tylko firmy, ale również całej spółki, do której należy pożyczkodawca. Przykładowo, mając aktywną pożyczkę w Ekspres Kasa, nie uzyska się akceptacji od KasaTAK, dlatego że obie marki należą do grupy Ferratum Bank.

Niespełnianie wymagań formalnych

Zanim złoży się wniosek o pożyczkę, należy sprawdzić, komu dana firma standardowo pożycza pieniądze. Pożyczkodawcy często stosują ograniczenia, na przykład określają minimalny i maksymalny wiek klientów oraz ich obywatelstwo. Warunki stawiane przez firmy pożyczkowe możesz sprawdzić na ich stronach internetowych albo w zestawieniach Pożyczkomocnych. Prezentując oferty pożyczkodawców, wyszczególniamy wymogi konieczne do spełnienia. Oznacza to, że w jednym miejscu możesz porównać warunki różnych firm. Jeżeli nie spełniasz wymogów konkretnej instytucji, Twój wniosek o pożyczkę z pewnością zostanie odrzucony.

Brak przelewu weryfikacyjnego lub błędy w przekazie

Każda firma pożyczkowa dąży do potwierdzenia tożsamości potencjalnego klienta, aby zapobiec oszustwom finansowym. Najczęściej spotykanym sposobem na sprawdzenie danych jest przelew weryfikacyjny. Taki przekaz należy zlecić na etapie wnioskowania w ściśle określony sposób, to znaczy przesłać wymaganą kwotę (zwykle 1 grosz) z osobistego konta. Jeżeli zapomni się o wysłaniu środków lub zrobi się to z konta firmowego albo współdzielonego z małżonkiem, aplikacja o pożyczkę zostanie odrzucona.

Przekazanie fałszywych danych

Akceptacji nie uzyskują także osoby, które świadomie podają nieprawdziwe informacje w formularzach. Dotyczy to zarówno prób wyłudzenia pożyczki na czyjeś dane osobowe, jak i wnioskujących zawyżających swoje dochody albo zatajających status swojego zadłużenia. Trzeba mieć świadomość, że firma pożyczkowa z pewnością zweryfikuje wszystkie podane informacje, przykładowo sprawdzając rejestry dłużników. Przekłamania wyjdą na jaw, dlatego w formularzach należy podawać wyłącznie dane, które odzwierciedlają stan faktyczny.

Błędy we wnioskach

Nieprawidłowe dane można też wprowadzić przypadkowo. Chociaż formularze rejestracyjne są proste, uzupełniającym je osobom zdarzają się pomyłki takie jak literówki. Warto pamiętać, że firma pożyczkowa potwierdzi zgodność podanych informacji z tymi uzyskanymi od banku, a każda nieścisłość może wiązać się z odrzuceniem aplikacji. Dlatego dwukrotnie sprawdź poprawność wprowadzonych danych przed przesłaniem wniosku, aby uniknąć negatywnej decyzji z tak błahego powodu, jak literówka w nazwisku.

Nieodpowiednie dochody

Pożyczkodawcy raczej nie potwierdzają źródła dochodu. Zwykle wystarczy im tylko deklaracja ze strony wnioskującego. Dotyczy to jednak pożyczek na mniejsze sumy. Jeśli wnioskuje się o wysokie kwoty, pożyczkodawcy mogą wymagać potwierdzenia zarobków, na przykład w postaci dokumentów takich jak umowa o pracę. Na ich podstawie przeanalizują zdolność klienta do spłaty zobowiązania. Jeśli stwierdzą, że dochody potencjalnego pożyczkobiorcy są niewystarczające, również trzeba spodziewać się odrzucenia wniosku o pożyczkę. Część firm w warunkach prezentowanych w swojej ofercie określa też akceptowane źródła dochodu. Oznacza to przykładowo, że pozytywną decyzję może uzyskać nie tylko osoba zatrudniona na umowę o pracę, ale też rencista czy student. Warto przeanalizować więc oferty różnych firm, by zwiększyć swoje szanse na akceptację wniosku.

Niewystarczająca zdolność kredytowa

Niska zdolność kredytowa to kolejny z najczęstszych powodów odrzucania wniosków o pożyczkę. Instytucje pozabankowe badają ten wskaźnik, aby stwierdzić, czy spłata zobowiązania nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla danej osoby. Chcą też sprawdzić, jak wnioskujący radził sobie ze spłatą dotychczasowych kredytów czy pożyczek i czy mogą oczekiwać terminowych płatności. Aby poznać zdolność kredytową klientów, pożyczkodawcy standardowo analizują dane z BIK czy KRD. W ten sposób chcą oszacować ryzyko pożyczenia określonej sumy. Jeżeli stwierdzą, że aplikujący ma zbyt niską zdolność kredytową, nie obdarzą go zaufaniem i udzielą negatywnej odpowiedzi.
Firmy pożyczkowe mogą odrzucić wniosek o pożyczkę z różnych powodów. Niestety rzadko informują przy tym o przyczynach swojej decyzji. Warto zatem znać najczęstsze powody udzielania odmowy i na ich podstawie zastanowić się, jak zwiększyć swoje szanse powodzenia. Większość przyczyn odrzucenia wniosku uda się łatwo wyeliminować, inne wymagają bardziej skomplikowanych działań. Przede wszystkim jednak nie można się zniechęcać – odmowa jednej firmy nie oznacza, że inny pożyczkodawca nie udzieli finansowania. Najlepiej więc ponownie przejrzeć oferty na naszej stronie i upewnić się, że spełnia się wszystkie konieczne wymogi.

Podobne artykuły